• 8 mart dünya emekçi kadınlar günü

  901.
  new york'ta bir tekstil fabrikasında hak arayışında olup greve girerek daha iyi bir yaşam için mücadele veren ama polislerin saldırısına uğrayıp patronları tarafından da fabrikaya kilitlenip yanarak can veren 129 emekçi kadının saygıyla anılması gereken bir gün. ve kadınların emeklerine, bedenlerine, kimliklerine, haklarına sahip çıkarak kadın sorunlarının örgütlü olarak duyurulduğu, eşitlik ve özgürleşme mücadelesinin de dile getirildiği bir gündür.

  iş yaşamında ayrımcılığın ve cinsiyetçiliğin en önde bayrak taşıyanlarından olup da 8 martta kadınlara çiçek veya hediye dağıtan firmalar, diğer günler kadınları çiçeklere, nesnelere, hayvanlara, yiyeceklere benzeterek, göstermediği şiddet, yağdırmadığı cinsiyetçi küfür, etmediği hakaret kalmayıp da 8 martta gevşek gevşek ''kadınlar günün kutlu olsun'' diyenler, hayatında bir kadına fiziksel veya psikolojik şiddet uygulayıp 8 martta diğer kadına 14 şubat ayarı çekenler, kozmetik sektöründen tut moda sektörüne kadar ''indirim'' adı altında fırsatçılık yaparak bu günden nemalanan mağazalar ve tüm bunlardan gayet de memnun olan kadınlar yani kısacası 8 mart'ın kutlama yapılacak kadar özel bir gün olduğunu sananların tarihçesinden haberdar olmadıkları bir gün.

  ''8 mart, erkeğine güzel görünmek için o güne özel indirim yapmış güzellik merkezlerine koşan kadınların günü değil, evindeki baskıya, eşinin kaçamaklarına göz yumup o güne özel kampanyalı alışverişten alınmış inci kolyeyle mutlu olan kadınların günü değil, kendisinde ev işinden öte vasıf görülmediği için evine o güne özel indirimden ütü veya mutfak robotu alan kadınların günü değil, koca parası yiyen veya bedavadan oturduğu yerden para kazanma fırsatı bulan ve ''kadınlar çiçektir'' sözüne katılan kadınların günü hiç değil.

  8 mart, emekçi kadınların ve daha nicesinin şu an sahip olduğu hakları nasıl elde ettiklerini farkına varmanız için var. kadınların hâlâ sahip olmadığı ve ataerkinin kadınlara, kadınlar direnmedikçe vermeyi reddedeceği hakları görmeniz ve bunlar için mücadele etmeniz için var. 8 Mart kutsal anneler, itaatkâr kadınlar, edepli kızlar için değil, tüm bunları yıkmak için var. sokaklarda yürüyen kadınların, kadın örgütlerinin çağrılarına, taleplerine kulak vermeniz için var.''

  8 mart dünya emekçi kadınlar günü
  8 mart dünya emekçi kadınlar günü
  8 mart dünya emekçi kadınlar günü
  54 -4 ... arabeskkadin
 • ya benimsin ya kara toprağın

  9.
  kadın cinayetlerinin baş nedeni. ataerkil bir toplumda yetişen erkeğin sevdiği kadını namusu bellemesi, kendine emanet olarak görmesi ve sahiplenme işini abartarak katil olmasına zemin hazırlayan düşüncelerinden biri. bunun sonucu failin olduğu kadar aşıktan katil yaratanların da eseri. erkekliğin olmazsa olmazlarındandır. ''ya benim olursun ya da canını alırım'' diyor, tehdit içeriyor. tıpkı ''gelinlikle girdiğin evden kefenle çıkarsın'' cümlesi gibi. ''erkeklerin sevgisi her gün 3 kadın öldürüyor'' derken de bundan bahsediliyor. fakat tüm bunlara rağmen arabesk bir şarkı olarak dile getirilmiş, filmlere ve dizilere ''delikanlılık'' adı altında konu olmuştur ve dalgaya alınarak karikatürü yapılmıştır.
  45 ... arabeskkadin
 • tehditten serbest kalıp hakaretten tutuklanmak

  2.
  iktidarın kuklası hâline gelen türk adaletinde cumbabaya hakaretin bedelinin hapis cezası olduğunu fakat kadını tehdit etmenin cezasız kaldığını gösteren eylem. ama tehdide maruz kalan kişi kalkıp tehdit edeni öldürseydi anında tutuklanırdı. hakaret suçsa tehdit de suçtur. işlerini tehditle halledebileceğini sanan şahıslar adalet sisteminden aldıkları cesareti ve güveni belki de kimseden almamışlardır. ülkenin başında insan haklarına gram saygı duymayan, onu geçtim aym'nin kararını dahi tanımayan ve kendini sadece ülkenin değil hukukunun da, milletinin de sahibi sanan şizofren biri var. ve tüm bunlar adaletin olmadığı yerde kendi adaletini kendin sağlaman gerektiğini bir kere daha hatırlatıyor.
  44 -1 ... arabeskkadin
 • evde kedi beslemek

  168.
  bahçe veya balkon varsa, ev müsaitse ve tüy de dökmüyorsa pek de zorluk çektirmeyecek mantıklı olan eylem. evin küçük bir bölümünü kedi ile paylaşmayı gerektirir. suyu sevmedikleri için bulundukları yere biraz koku yayabilirler, buna kumunu her gün değiştirmek, orayı sık sık havalandırmak ve oda parfümleri çare olabilir. kedi kumu yerine bir leğende yumuşak toprak da kullanılabilir altına gazeteler de serildiğinde pek sorun kalmaz fakat sağlığı ve sağlığınız açısından barındığı yer her gün temizlenmesi gerekir.

  bunu hayvanları eve hapsetmek olarak görenler de var bi bakıma haklılar fakat gel gelelim ki gerçek anlamda herkesin hayvansever olduğu bir ülkede yaşamıyoruz, haberlerde her akşam bir hayvanın zehirlenerek veya işkence ile öldürüldüğünü izliyoruz. kimimiz her gün bacakları araba ile ezilmiş, diğer hayvanlar tarafından yara almış veya şiddet görmüş yaralı bir hayvanı kurtarmak için çabalıyoruz. kedi görünce korkmak başka bir şey ama kediyi sevmediği için öldürmek bambaşka bir olay. gösteriş için eve alıp da heves geçince sokağa bırakmak da o cana edilen en büyük eziyettir.

  sokakta yaşamayı seven canların ev ortamına ayak uydurmaları uzun zaman alabilir özellikle de daha önce insanlar tarafından zarar görenlerin kapalı ortama alışması ona gösterilen sevgiye, anlayışa, onu aç ve susuz bırakmamaya, evdeki sessizliğe ve huzura bağlıdır zira ona yüksek sesle bağırılması, kızılması, evdeki veya yakınlardaki bir gürültü dahi onu ürkütebilir ve bir yere sinmesine, saklanmasına veya evden kaçmasına sebep olabilir. fakat ev kedisi gibi uysal olan sokak kedileri de var sanki yıllardır sizinleymiş gibi hemen alışıverir eve.

  3-4 senedir evde bakmaya çalıştığım bir kedim kapıyı açık bulduğu an evden kaçıyordu taa ki şiddete uğrayıp ameliyat olunca tedavi için eve gelene kadar, artık kapalı balkonda kendine bir yer edindi çıktığında en fazla sokağı ve gökyüzünü seyrediyor, canı istediğinde çıkıp yemeğini yiyiyor, canı istediğinde gelip kendini sevdiriyor, her şeyi canı istediğinde yapıyor, tek sorunumuz aşırı tüy dökmesi ve annemin hastalığının nüksetmemesi için odaya giremiyor bu yüzden de canı sıkılıyor, tam olarak iyileşince büyük ihtimalle sahiplendireceğim.

  üstü kapalı terasımız da köpeğimize ait ama evimiz eski ve küçük olmasaydı da uygun olsaydı sokakta baktıklarımı da eve alabilirdim. bi dönem bulundukları yerde istenmedikleri için sahiplendirmeye çalıştığım sokak hayvanlarına kimse yuva olmak istemedi, cins olup olmadıklarını soranlar oldu, sonra da malûm birçoğu öldürüldü bu yüzden imkânı olanın bir kediye yuva olması hem kendi psikolojilerine iyi gelebilir hem de bir canı kurtarmış olurlar.
  48 -3 ... arabeskkadin
 • gecenin sözü

  14553.
  ''Silahla kazanılan şeref, şerefsizliğin en büyüğüdür.''
  57 -1 ... arabeskkadin
 • feminist yazarlar olmadığı zaman sözlük kalitesi

  7.
  her zaman olduğu gibi oldukça düşüktür. normalde de bir fark yok yani, o kadar zekası düşük olan tipler var ki yükselse dahi belli olmaz. feministleri ve feminizmi ne sanıyorsunuz, haklarında ne kadar bilgiye sahipsiniz, kimin feminist olduğunu nereden biliyorsunuz? sosyal medyada her ''feministim'' diyene inanıyor musunuz? her feministin kadın olduğunu, feminizmin de kocayı buluncaya kadar olduğunu mu düşünüyorsunuz? yanlış düşünüyorsunuz. gerçi kimin ne düşündüğü beni ilgilendirmiyor ama yanlış bilgilere sahip olanlar genelde feminizmi yerlere seren kitleye bakarak hareket eden kesim. femenle feministleri bir tutanlar da aynı kesim. evlenince yaptığınız veya yapacağınız eylemleri ya da eril kafalı evli kadınlardan gördüğünüz kocaya karşı itaati diğer kadınların da gerçekleştireceğini düşünmeniz her kadını bir tutmanızdan kaynaklanıyor.
  45 -2 ... arabeskkadin
 • balıkesirde katliam yapıp canlı yayın yapan it

  16.
  sabah sabah elimi ayağımı buz kestirip midemi kaldıran psikopat şerefsiz. önce kendisine işkence edeceksin daha sonra videoyu beğenen ve paylaşan orospu pezevenklere işkence edeceksin sonra acı içinde kıvrandırarak ya da benzin döküp yakarak geberteceksin. erkeklik sorunu olan bu leş tiplere caydırıcı cezalar vermek yerine az bi ceza ile ödül verenler utansın ve hâlâ serbestse böyle adaleti bipleyeyim. afedersiniz bu sik kırığı gibiler, kadın tarafından reddedildi veya eşi boşanma davası açtı vb. bahanelerle kadınları, ailelerini ve çocuklarını katledebiliyorlarsa bunu da ulu orta yapabiliyorlarsa bu onların olduğu kadar sırtlarını sıvazlayan eril zihniyetin, devletin ve adaletin de suçudur. eline silah almamış, birini dahi incitmemiş insanlar bu sikikler yüzünden katil oluyor, bir de üstüne ceza alıyor.
  69 -1 ... arabeskkadin
 • kedi

  4316.
  kimseye bir kötülükleri dokunmamalarına rağmen tuvaletlerini yapacak bir alan bulamayınca bulundukları yere yaptıkları için, sıcak bir yer bulamayınca bahçelere, balkonlara sığındıkları ve arabaların motorlarına girdikleri için, sevilmek istedikleri ama insanın iyisini kötüsünü ayırt edemedikleri için tabakhaneye bok yetiştirir gibi araba süren tipler tarafından ezilip ortada bırakılan veya çöpe atılan, kedileri oyun malzemesi hâline getiren ailesinin kendilerine hayvan sevgisi aşılamamış şımarık çocuklar ve sokak hayvanlarının yaşam alanlarını işgal edip onları istemeyen şahıslar tarafından şiddet görüp, işkence ile zehirlenerek katledilen ve sosyal medyada fotoğraflarının paylaşıldığından habersiz insanlara karşı yaşam savaşı veren canlar.

  4 senedir mahalleli tarafından istenmemelerine rağmen tek başıma 50'ye yakın baktığım, tedavilerini özelde yaptırmaya çalıştığım kimi hasta ve engelli olan kedilerden 7-8 aydır ard arda 25'i zehirlenerek öldürüldü. başlarda bilinçsiz bir şekilde yapıldığını düşündüm, insanlar yardım etmek istiyor herhalde ki kalan yemekleri veriyorlar ve bunlar da onlara dokunuyor dedim ama bu olaylar sıklaşınca ve bugün 1 günde 2 kedimi daha gömünce bunların birileri tarafından yapıldığını anladım haytap yetkilileri ile iletişime geçtim pazartesi gerekli yerlere gidilecek ve gerekenler yapılacak.

  çalıştığım zamanlar maaşımın çoğu onlara gidiyordu, işsiz kalsam da aç bırakmamaya çalışıyorum, maddi yönden çok zorlandığım zamanlar aç kalıyorlar ve insanlar ne verirse yiyiyorlar. bu parasızlığın içinde evimde hiçbir zaman pişmeyen et ve tavuk suyu uzun zamandır onlar için kaynıyor içlerine ekmek doğrayıp veriyorum, çorbaları da aynı şekilde, yoğurdu da sıvı hâle getirip ekmekle aynı şekilde veriyorum, özel olarak ot haşlıyorum, makarna yapıyorum, en iyisinden kuru mama alıyorum yeter ki küflenmiş, kokuşmuş, yıllanmış artık yiyecekleri yemesinler diye.

  ama yemek veremediğim, bir şey yapamadığım veya alamadığım zamanlar ölü olarak buluyorum. kimse kedileri sevmek zorunda değil ama bu onlara işkence çektirmeyi veya öldürmeyi gerektirmez. insanın insana olan düşmanlığını anlarım ama insanın hayvana olan düşmanlığını anlamam.
  72 -2 ... arabeskkadin
 • özür diledikten sonra tekrar aynısını yapan insan

  5.
  kendisine ikinci bir şans verilmişse bunu suistimal ederek karşısındakini enayi yerine koyan insandır. hata yaptığının farkında olarak bunu devam ettirir ve özrü de sadece lafta dilemiştir. insan sonradan pişman olacağı bir hatayı yapmamalı.
  59 ... arabeskkadin
 • karısı dar kot giydi diye intihara kalkan adam

  11.
  maalesef intiharı sonlandırmadan soyunarak ünlü olmayı başarmış bunun yanında da eşini reklam malzemesi hâline getirmiş katıksız mal.
  55 -2 ... arabeskkadin
 • troll başlıklara entry girmeme kampanyası

  74.
  sözlüğe fazla girmeyince veya iplemeyince ya da görmeyince donuza dahi almamıza gerek kalmadan otomatikman katılmış olduğumuz kampanya. mesela şu an birileri kilolu insanlardan yediği kazıkların acısını buraya kusuyor, diğer herifler de 5-10 yıl öncenin haberleri üzerinden prim yapıyor, şimdi sen bu başlıklar altına yazsan duyar kasıyor olursun. fakat bir insanın bir şehirden veya bir topluluktan nefret etmesini ruh hastası olmasına bağlıyorum. iddaadan parayı kaldırsalar da gitseler keşke zira yazacak başlık bulamıyorum.
  32 ... arabeskkadin
 • çirkin adama aşık olan güzel kadın

  3.
  kime göre çirkin, neye göre güzel? fiziksel güzellik mi, ruh çirkinliği mi? bir içi dışına vuran gerçekten çirkin olan erkekler var, bir de içi dışına yansımayan melek yüzlü şeytanlar veya yansıyan pislikleri çeşitli boyalarla kapatabilen kadınlar var. kadına kendisini güzel hissettiren çevresidir ve erkektir, erkeğe kendini çirkin hissettiren de kadındır. bu durum da aşkın gözünün kör olduğunun ispatıdır. aşk ''güzele çirkine'' bakmaz zira yürek işidir. bazı kadınlar hikayenin sonunda kendisini kesip biçecek erkeklere aşık olur. benim çirkinden anladığım budur. çünkü bazı adamların yüreğinin güzelliği fiziksel görüntüsünün önüne geçiyor.
  46 -1 ... arabeskkadin
 • akciğer nakli ile ilk kez nefes alan kadın

  3.
  derin bir nefes alarak yaşamın güzelliğini iliklerine kadar hissetiği yüzünden okunan kadındır. artık psikolojisi dahi düzelecektir zira en hafif hastalıklar bile insanın psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor, kaldı ki bu nefes yaşamın kendisi. her şeyin başı sağlık diye boşuna dememişler, insanın sağlığı yerinde olsun gerisi pek de önemli değil.
  35 ... arabeskkadin
 • günün şarkısı

  3803.
  https://m.youtube.com/watch?v=Ka5CVq_iBG0+
  29 ... arabeskkadin
 • oğuzhan uğur

  284.
  yola sadece şarkıları ile devam etmesi gereken sanatçı zira müziği özgün ama yaptığı mizah mizah değil. bu arkadaşa gülmediğim gibi bel altı ve cinsiyetçi esprilerle bir yerlere gelebilen hiçbir arkadaşa da gülmüyorum. çünkü komik olduğunu düşünerek hareket eden taklitçi biri. yaptığı işlerde 3-5 kadını kullanmasında, eril dili yeni nesile tam da olduğu gibi aktarmasında gülünecek bir şey göremiyorum. enayi gibi sosyal medya kerizi olma yolunda emin adımlarla ilerleyerek dışarıda iki kelimeyi bir araya getiremeyen youtuberların, twitter fenomenlerinin, instagram popilerinin götünü kaldıran yeni jenerasyonun eserlerinden biri. cem yılmaz gibi cinsiyetçi biri. bu toplum bel altı ve küfürlü esprilerle uyutulmuş bir toplum olduğu için gülenlerde de suç bulmuyorum.
  38 -12 ... arabeskkadin
 • günün kedisi

  34.
  annesi eylül ayında zehirlenerek öldürüldü, dördüz kardeşlerinden üçü öldü sonuncusu da hastaydı ve 3 gün önce götürdüğüm veterinerde öldü, ikizinin arka ayağı koptu, kendisi şiddete uğradı ağzında önde sadece 1 dişi kaldı çene ameliyatı oldu ama artık iyileşiyor pamuğum.
  günün kedisi
  46 -3 ... arabeskkadin
 • çiğdem

  93.
  bağımlılık yapan ve akşamları tv karşısına geçildiğinde veya film izlerken insanı çitledikçe kendinden geçiren bir atıştırmalık. artı yönlerinden birkaçı; yaşlanmayı geciktirirken saçları canlandırıp bağırsakları çalıştırıyor. daha başıma gelmedi fakat eksi yönlerinden biri de; yüzde olur olmadık bölgede sivilce çıkartıcı bir özelliğe sahip olduğu söyleniyor. bu sıralar her gece 1 paket bitiriyorum, gün içinde yaşadığım stresi ve yorgunluğumu unutturuyor.
  38 -6 ... arabeskkadin
 • düğün evinde 3 yaşındaki çocuğa tecavüze kalkışmak

  18.
  3 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz girişiminde bulunulması ve olaydan sonra çocuğun ameliyata alınması; tedavi görse dahi izlerinin kalacağı ağır bir ruhsal travma geçirmesine sebep olabilecek, akıl sağlığı gayet de yerinde olan insanlık ve karakter yoksunu, damacanaya dahi kalkan cinsel organına hâkim olamamış leşlerin yapabileceği bir eylem. dinden imandan bahsedip de yeni doğan bebeklere tecavüz edebilen ırzı kırık pedofillerle aynı dünyada yaşamamız ve bu olayların çoğalması artık insanlara normal gelmeye başladı. fakat yadırgamamız gerek zira amaçları pedofiliyi ve tecavüzü meşrulaştırmak, polisin dahi ''görev'' adı altında bu tipleri koruması bunu doğrular nitelikte.
  37 -1 ... arabeskkadin
 • gecenin köpeği

  74.
  mezarlık manzaramızda bu minikler var hemen hemen her gün gidip beslemeye çalıştığım. 3 kız kardeşlerdi fakat oyuncu olanı sahiplendiler. diğerlerini de sahiplendirmeye çalışıyorum, sokak köpeği oldukları için isteyen yok.
  gecenin köpeği
  40 -2 ... arabeskkadin
 • 80 kilo kızın kendini prenses sanması sorunsalı aq

  25.
  kendini prenses sanan kadınların değil de kendini prenses sanan 'kilolu kadınlar'ın dert edildiği sorunsal. her kadına kendini prenses gibi hissettiren bir keriz vardır, her erkeği adam yerine koyan kadınların var olduğu gibi. yani bunun kilo ile bir alâkası yok, el bebek gül bebek büyütülmüş de olabilir, asil bir aileden geldiğini de sanabilir, hayatında kendisine prenses gibi davranan bir erkeğe de sahip olabilir fakat gel gelelim kadınlar prensesliğin o kadar güzel bir şey olmadığının farkında değiller. kraliçe olmak varken prenses de kim oluyor. o değil de ''aq'' ne allah aşkına emolar yine mi çıktı meydana?
  45 -2 ... arabeskkadin
 • yeni şeyler getiriyorum